Jak wyleczyć trądzik różowaty na nosie?

By |
Jak wyleczyć trądzik różowaty na nosie?
5 (100%) 1 głosów

Objawy trądziku różowatego zwykle są obserwowanena twarzy chorego – policzkach, brodzie, czole. Bywa, że zmiany atakuje dekolt lub plecy pacjenta. Najbardziej zauważalny jest jednak trądzik różowaty na nosie. Przyczyny choroby i lokalizacji zmian w obrębie nosa są zróżnicowane.

W przebiegu choroby jaką jest trądzik różowaty, podobnie jak w innych przewlekłych stanach dermatologicznych mogą występować powikłania. Leczony trądzik różowaty zwykle jest chorobą stabilną. U chorych przestrzegających zaleceń lekarskich udaje się w stosunkowo krótkim czasie uzyskać dobre efekty leczenia. Rumień zostaje ukojony, zaczerwienienie zmniejsza się, pacjent odczuwa mniej dotkliwie dolegliwości towarzyszące chorobie:

 • pieczenie,
 • swędzenie skóry,
 • uczucie palenia,
 • reakcje na zmiany temperatury otoczenia,
 • nadwrażliwość skóry w miejscach wystąpienia zmian.

Niestety nie we wszystkich przypadkach udaje się osiągnąć zadowalające pacjenta i lekarza prowadzącego efekty. Bywa również, że pacjenci nie podejmują terapii lub samodzielnie modyfikują jej przebieg. Zmieniają dawki leków, samowolnie je odstawiają lub zamieniają na inne. Takie postępowanie, bez konsultacji i wyraźnych wskazań lekarskich może prowadzić do rozwinięcia się u pacjentów powikłań i pogorszenia stanu zdrowia oraz wyglądu skóry. Jednym z przykładów powikłania jest trądzik różowaty na nosie i trwała zmiana struktury skóry w tym obszarze. 

Trądzik różowaty przyczyny i objawy

Oprócz wymienionych powyżej przyczyn związanych z niepowodzeniem leczenia zmiany na nosie mogą mieć też inne źródło. Trądzik różowaty występuje w kilku formach. Obraz kliniczny i objawy tej choroby mogą się różnić, nie tylko ze względu na zaawansowanie choroby ale również dlatego, że trądzik różowaty może przyjmować różną postać:

 • Trądzik różowaty oczny – zwykle objawia się pod postacią zmian dermatologicznych w obrębie skóry powiek. Brzegi powiek mogą być zaczerwienione. pacjenci skarżą się na jęczmienie i bolesne gradówki.
 • Trądzik różowaty grudkowo krostkowy – rumieniowi towarzyszą zmiany krostkowe na powierzchni skóry.
 • Trądzik w postaci przerostowo naciekowej – u pacjentów występują zmiany w strukturze skóry, zgrubienia, nacieki, deformacje. Zwykle ten rodzaj choroby manifestuje się w obrębie centrum twarzy, w tym w okolicy nosa.
 • Trądzik rumieniowa – objawem charakterystycznym jest zaczerwienienie skóry twarzy np w obrębie policzków czy dekoltu.
 • Postać ziarniniakowa – towarzyszy jej występowanie guzów i grudek.

Postać przerostowa może objawiać się zmianami i deformacjami w obrębie nosa. U chorych, u których leczenie zostało zaniedbane bądź choroba postępuje bardzo szybko i agresywnie może dojść do trwałego zmieniania wyglądu nosa.

Trądzik różowaty na nosie leczenie

Leczenie zmian na nosie nazywanych również mianem rhinophyma może przebiegać w różny sposób. Obecnie najefektywniejszymi metodami są:

 • leczenie laserem, laseroterapia – polega na poddaniu skóry pacjenta działaniu wiązki światła laserowego – nóż laserowy. Jest to nowoczesna metoda dająca dobre rezultaty i pozwalająca na szybki powrót do zdrowia.
 • Leczenie chirurgiczne – tradycyjna chirurgia i zastosowanie skalpela również są pomocne w leczeniu zmian na nosie.
 • Przeszczep skóry – stosowany jest w przypadkach zaawansowanych, rozległych zmian wywołanych chorobą. Zmieniona struktura skóry uniemożliwia uzyskanie dobrych efektów leczenia, stąd decyzja o pobraniu fragmentu tkanki od pacjenta lub dawcy. Przeszczepiona skóra wygląda lepiej, jest gładsza a efekt plastyki jest dużo lepszy.
 • Metody fotodynamiczne – mają zastosowanie w mało zaawansowanych przypadkach trądziku różowatego w obrębie nosa.

Decyzję o rodzaju leczenia podejmuje lekarz, który po omówieniu z pacjentem zalet i wad każdej z metod oraz po analizie stanu zdrowia pacjenta może zarekomendować najlepszą w danym przypadku metodę.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 32 = 40