Objawy gronkowca

By | Luty 16, 2017

Objawy gronkowca
5 (100%) 19 głosów
Gronkowiec to groźna bakteria, która często długo pozostaje w ukryciu. W momencie osłabienia organizmu może ona powodować infekcje skórne, zapalenia dróg oddechowych czy opon mózgowych. Objawy gronkowca są różne w zależności od tego, którego narządu dotknie infekcja.

Trzeba także pamiętać o tym, iż gronkowiec złocisty może przenosić się między innymi drogą kropelkową. W jaki sposób można rozpoznać zakażenie gronkowcem i jak zapobiegać zarażeniu?

Gronkowiec i jego objawy

Gronkowiec może zainfekować skórę. Szczególnie w przypadku chorób, których objawem jest swędząca wysypka, zakażenie gronkowcem staje się bardziej prawdopodobne. Dlatego tak istotne stają się kąpiele w trakcie trwania ospy wietrznej czy odry. Także zwykłe rany, które nie zostaną poddane odkażeniu i się ich odpowiednio nie zabezpieczy, mogą potem być zainfekowane przez gronkowca.

Objawy takiej infekcji to przede wszystkim zaczerwienienie rany w okresie, w którym powinna się już zagoić. Rana może się również sączyć, pojawić się może również niewielka opuchlizna. Znaną powszechnie infekcją skóry, spowodowaną przez gronkowca, jest również tak zwany jęczmień. W przypadku zauważenia infekcji tego typu, najlepiej udać się do lekarza. Istotne jest, by nie przenieść bakterii na dalsze obszary.

Następstwa gronkowca

Gronkowiec może spowodować również infekcję dróg oddechowych. Ze względu na to, iż wiele osób posiada już bakterię gronkowca w organizmie, zazwyczaj uaktywnia się ona w momencie zakażenia innym drobnoustrojem. Bardzo często powikłania pogrypowe, takie jak zapalenie płuc, są spowodowane bakterią gronkowca. To dlatego w przypadku potwierdzenia zakażenia wirusem grypy, lekarz często przepisuje antybiotyk w małej dawce. Leczenie infekcji dróg oddechowych spowodowanych gronkowcem musi przebiegać pod kontrolą lekarza – konieczne jest bowiem przyjmowanie doustnego antybiotyku.

Objawy gronkowca mogą również dotyczyć infekcji mózgu spowodowanej przez tą bakterię. Zazwyczaj podstawowym objawem w takim przypadku jest wysoka gorączka. W przypadku osłabionego organizmu, bakterie gronkowca mogą być również przyczyną sepsy. To schorzenie objawia się podwyższoną temperaturą oraz wybroczynami skórnymi. Zlekceważenie tych objawów grozi śmiercią – sepsa jest ogólnym zakażeniem organizmu i wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej.

Jak zapobiec zakażeniu gronkowcem?

Warto pamiętać, że bakteria gronkowca jest bardzo zaraźliwa i co druga osoba ma ją w swoim organizmie. Do infekcji tą bakterią może dojść nie tylko przez kontakt bezpośredni – wystarczy kontakt z przedmiotem używanym wcześniej przez osobę zakażoną. Jedyną możliwością uniknięcia zakażenia jest unikanie osób, które mają objawy wskazujące na możliwą infekcję. Należy również pamiętać o higienie osobistej. Aby zapobiec zachorowaniu dobrze jest także systematycznie wzmacniać odporność organizmu.

Gronkowiec jest niebezpieczny zwłaszcza dla małych dzieci – dobrze jest nie dopuszczać do schorzeń, które mogą spowodować aktywowanie bakterii gronkowca złocistego. W tym celu najlepiej jest nie dopuszczać do zachorowania poprzez odpowiednie szczepienia.

One thought on “Objawy gronkowca

  1. Markus Eigenthaler

    Objawy gronkowca są takie, że właściwie od razu myli się je ze wszystkim co się da. Jeden lekarz powie, że to grypa, inny że przeziębienie, a pewnie i będą tacy, co wypiszą antybiotyki. A przecież w gruncie rzeczy zdiagnozowanie gronkowca złocistego nie jest jakoś kosmicznie trudne, więc lekarze do roboty!

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

81 + = 89