Gronkowiec w gardle

By | Luty 16, 2017

Gronkowiec w gardle
5 (100%) 6 głosów
Co to jest gronkowiec? W jaki sposób można leczyć zakażenie tą bakterią i przede wszystkim co zrobić, kiedy infekcja obejmuje gardło?

Czy obecność gronkowca to zawsze powód do niepokoju?

Wymaz z gardła lub jamy nosowej może ujawnić występowanie gronkowca złocistego. Zazwyczaj tego typu diagnoza powoduje niepokój. Jednak należy pamiętać, że wiele osób jest zakażonych bakterią gronkowca i stan, kiedy bakteria jedynie bytuje w organizmie, nie wymaga leczenia. Jednak jeśli ten drobnoustrój jest powodem infekcji, niezbędne jest podjęcie odpowiedniej terapii pod okiem lekarza.

Gdy gronkowiec jest przyczyną infekcji gardła

Gronkowiec złocisty w gardle może być powodem przewlekłych infekcji. Warto pamiętać, że jeśli przy bólu gardła pojawia się gorączka, przekraczająca trzydzieści osiem stopni, zazwyczaj oznacza to zakażenie bakteryjne. W przypadku gronkowca, zdarza się, że tego typu infekcje są przewlekłe. Jeśli nie dojdzie do pełnego wyleczenia, konieczne może być usunięcie migdałków.

W przypadku dzieci, gronkowiec w gardle zazwyczaj bywa przyczyną nawracających infekcji gardła. Taki stan jest niebezpieczny – może wywoływać zapalenia także w innych częściach organizmu. Gronkowiec może być również przyczyną powiększenia tak zwanego trzeciego migdała – wtedy bywa konieczne jego usunięcie.

Ponadto, nawracające infekcje gronkowca są zwykle leczone kolejnymi antybiotykami, co nie wpływa dobrze na rozwój młodego organizmu. Dlatego też rzadko możliwe jest uniknięcie usunięcia zakażonych bakterią migdałków. Zdarza się, że konkretny szczep gronkowca jest odporny na antybiotyki na bazie penicyliny. To może spowodować, że konieczne jest leczenie w szpitalu.

Czy możliwe jest zapobieganie tego typu infekcjom?

Zarówno w przypadku dzieci, jak i w przypadku osób dorosłych, podstawowa profilaktyka obejmuje dbanie o higienę. Bakterie gronkowca znajdują się praktycznie wszędzie, dlatego istotne jest mycie rąk przed posiłkiem oraz mycie owoców i warzyw. Aby zapobiec infekcji, warto również unikać osób, które mają widoczne objawy choroby.

Jak mogą przebiegać infekcje spowodowane gronkowcem?

Gronkowiec bywa powodem różnych infekcji, nie tylko tych, które obejmują górne drogi oddechowe. Warto pamiętać, że gronkowiec jest przyczyną także wielu innych zapaleń – często jest powodem powikłań w przypadku grypy. Wtedy zazwyczaj infekcja wirusowa, która osłabia organizm, daje możliwość rozwoju gronkowca. W takich przypadkach grypa może być pośrednio przyczyną zapalenia płuc, serca lub nawet mózgu.

Gronkowiec może stanowić niebezpieczeństwo w przypadku takich schorzeń, które są powodem swędzącej wysypki czy pękającej skóry. W takich przypadkach bakterie gronkowca mają ułatwioną drogę wnikania do wnętrza organizmu. Taka infekcja nie tylko utrudnia gojenie się ran, ale również może być powodem dalszych zapaleń, ponieważ bakterie mogą wędrować wgłąb organizmu. By zapobiec tego typu infekcjom, konieczne jest codzienne dbanie o odporność organizmu. Najłatwiej jest to zrobić poprzez zbilansowaną dietę oraz regularny tryb życia.

One thought on “Gronkowiec w gardle

  1. Merski

    Gronkowiec w gardle jest powodem wielu schorzeń, najczęściej też migdałków i spowoduje nawet wycięcie migdałków skoro w porę nie podejmie się odpowiednich kroków. Ale ważne jest też to, żeby odpowiednio postawić diagnozę. Jak w porę się zorientujesz, że może być to gronkowiec, to potem będzie już lepiej i wszystkie infekcje gardła się skończą.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

3 + 1 =