Gronkowiec u psa

By | Luty 16, 2017

Gronkowiec u psa
4.9 (97.5%) 8 głosów
Gronkowiec znajdujący się na sierści psa, zazwyczaj wydaje się stanem niebezpiecznym. Czy sama obecność tej bakterii wymaga podjęcia leczenia oraz czy ta choroba może przenosić się na człowieka?

Gronkowiec u zwierząt teoretycznie może przenosić się na ludzi, są to jednak przypadki dość rzadkie. Jednak należy pamiętać, że jest to bakteria mocno zaraźliwa – bywa, iż to człowiek jest źródłem zakażenia. Ponadto podstawą, o której musi pamiętać właściciel opiekujący się psem zakażonym gronkowcem, jest przestrzeganie higieny.

Na możliwość zakażenia się gronkowcem u psa powinny uważać przede wszystkim te osoby, które mają obniżoną odporność. Sama obecność tej bakterii na sierści zwierzęcia, gdy nie towarzyszą temu żadne objawy, nie jest powodem do podawania antybiotyków. Podobnie jak w przypadku ludzi, gronkowiec może znajdować się w organizmie długo, nie powodując choroby. Zazwyczaj powodem wystąpienia dolegliwości jest ogólne osłabienie organizmu.

Gronkowiec u psa – objawy i leczenie

Gronkowiec u psów zazwyczaj objawia się jako choroba skóry. Zapalenie mieszków włosowych, które jest również powodem wypadania sierści w niektórych miejscach. Infekcja może także powodować swędzenie skóry. Aby leczenie tej choroby było możliwe, konieczne jest wykonanie badania, które określi, co dokładnie jest przyczyną objawów. Następnie przeprowadza się odpowiednią kurację. Obejmuje ona zazwyczaj zarówno podawanie antybiotyku doustnie oraz smarowanie zmian skórnych maścią z substancją leczniczą.

Gronkowiec – czy pojedyncza kuracja wystarczy?

Leczenie choroby spowodowanej przez bakterię gronkowca może mieć bardzo długi przebieg. Spowodowane jest to zazwyczaj osłabieniem organizmu po infekcji oraz dużą zaraźliwością tego drobnoustroju. Także w przypadku, gdy antybiotyki okazują się nieskuteczne na dany szczep gronkowca, konieczne może być zastosowanie specjalnych szczepionek, co niekiedy wydłuża czas terapii.

Nie można samodzielnie leczyć psa w przypadku podejrzenia, że dolegliwości chorobowe są wywołane gronkowcem. Konieczna jest wtedy wizyta u weterynarza. Szczególnie niebezpieczne jest stosowanie środków z tak zwanej medycyny alternatywnej.

Pojedyncze leczenie zapalenia spowodowanego gronkowcem może nie wystarczyć. Podobnie bywa zresztą w przypadku schorzeń tego typu wywołanych u ludzi. Warto pamiętać, że gronkowiec złocisty może wywołać infekcję nawet wtedy, gdy organizm nie jest osłabiony. Dlatego też trudno jest zapobiegać chorobie spowodowanej przez tę postać bakterii.

Czy możliwe jest zapobieganie zakażeniu gronkowcem?

Powodem infekcji gronkowcem u psa mogą być wszelkiego rodzaju urazy skóry, zwłaszcza te, które wydarzą się na zewnątrz. Na podwórku lub w parku łatwo bowiem o zabrudzenie rany ziemią, co sprzyja wszelkiego rodzaju zakażeniom. Właściciel powinien więc dbać o właściwe oczyszczenie rany.

Gronkowiec może być również przenoszony przez pasożyty. Niezbędnym środkiem profilaktycznym jest stosowanie środków przeciw pchłom i innym owadom, które mogą zarazić psa gronkowcem.

One thought on “Gronkowiec u psa

  1. Firewall

    Poważnie, ludzie? Chcecie leczyć nawet gronkowca u psa??? Tyle ludzi ma kłopoty ze zdrowiem i inne kłopoty, a wy wydajecie grubą kasę, bo pies ma gronkowca i kaszelek? Czy ten świat już całkiem zwariował???

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

51 + = 55