Gronkowiec złocisty najczęściej osiada w okolicach śluzówki przedsionka nosa i może występować również jako patologiczna flora skóry. Niestety na ataki gronkowca złocistego najbardziej narażone są osoby z obniżoną odpornością immunologiczną, chorobami ogólnoustrojowymi, cierpiące na cukrzycę lub niewydolność nerek.
Gronkowiec na twarzy
Gronkowiec złocisty może pojawić w każdej okolicy, w której występują włosy, a więc w okolicach twarzy, głowy oraz tułowia. Charakterystycznym objawem tej bakterii jest wystąpienie krostek, związanych przede wszystkim z włosami. Często mają one postać ropnych pęcherzyków, przebitych włosem. Jak należy leczyć takie objawy? Leczenie obejmuje stosowanie różnego rodzaju aerozoli, które zawierają antybiotyki i środki odkażające.
W przypadku mężczyzn, którzy chętnie noszą brodę, można mówić o zakażeniu gronkowcem, który ma postać przewlekłą. Jest to tzw. figówka i w cięższych przypadkach może nawet manifestować się większymi, ropnymi guzami. Zakażeniu towarzyszy wówczas świąd, włosy mogą wypadać, a stan zapalny sprzyja powstawaniu blizn i przebarwień. Ważna jest wówczas odpowiednia diagnoza oraz kuracja stosowana miejscowo. Bardzo istotne jest również przyjmowanie witamin z grupy B.
Inna odmiana gronkowca to czyrak
Innym, bardzo niebezpiecznym typem gronkowca jest czyrak, który powstaje na skórze fazami:
- początkowo można zaobserwować zapalny naciek w pobliżu mieszka włosowego,
- następnie na szczycie nacieku pojawia się czarny guzek; pojawia się również ból,
- po ok. tygodniu na szczycie guzka pojawia się krosta, która wypełniona jest ropnymi, martwiczymi zmianami,
- na końcu, po tygodniu, krosta pęka.
Gronkowiec na skórze, nazywany czyrakiem, charakteryzuje się znaczną bolesnością oraz bardzo szybkim rozwojem. W okolicach twarzy najczęściej występuje przy wardze górnej, skroni lub oczodole. Nie należy jednak manipulować przy tego typu zmianach skórnych, a już szczególnie zakazane jest wyciskanie, ponieważ odpływ krwi może spowodować przeniesienie zakażenia do ośrodkowego układu nerwowego i bakteryjne zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.
Jak należy sobie radzić ze zmianami skórnymi na twarzy?
Gronkowiec skórny może zostać zwalczony za pomocą okładów z maści ichtiolowej. W przypadku czyraków konieczna jest interwencja chirurgiczna i usunięcie zmiany skórnej.
Czas rozpoczęcia leczenia ma tutaj ogromne znaczenie, dlatego w przypadku pojawienia się jakichkolwiek podejrzanych zmian skórnych, należy jak najszybciej udać się do dermatologa. Zbyt późna interwencja lub nieskuteczne, domowe leczenie może prowadzić do wszelkiego rodzaju, nieprzyjemnych powikłań, jak np. ropowica lub czyrak gromadny. Zmiany te są dużo cięższe oraz znacznie trudniejsze w leczeniu.
Gronkowiec na twarzy nie jest w żaden sposób inny od gronkowca złocistego, który się osadza w gardle. Dlatego właśnie leczenie gronkowca często przebiega dokładnie tak samo. Ale uwaga, bo często trwa to bardzo długo, a efekty nie są o końca pewne.
Cukrzyca zawsze jest powodem innych chorób. Podobnie jest w przypadku gronkowca na twarzy, który jednak wprost z cukrzycy nie wynika. Najczęściej jest to spowodowane tym, że cukrzyca osłabia organizm i osoby na nią chore łatwiej łapią wszystko, w tym także gronkowca.